•  
Hızlı kadınlar ve yavaş atlar hayatını mahvederler. – Peaky Blinders
Önerilen Diziler
Belgesel konulu yapımlar izleyicisine farklı bakış açıları sunmak, olayları tarihi gerçekliklere dayandırarak izleyicisine sunmayı amaçlıyor. Bu tarz yapımlar her izleyici kitlesine hitap etmese de bizler bu konulara vaktini ve enerjisini ayıran izleyicilere muhakkak kültürel ve düşünsel anlamda olumlu bir etki bıraktığını düşünüyoruz. Bizde şimdi sizlerle boş vakitlerinizi izleyerek daha da değerlendirebileceğiniz bazı güzel yapımlar önereceğiz.

Rise of Empires Ottoman: Bir Osmanlı Belgeseli

Listemize Netflix’in İstanbul'un fethini ve Osmanlı İmparatorluğu'nun yükseliş dönemini anlattığı bu tarih konulu belgesel diziden başlamak istedik. Sultan II. Mehmed'in 13 yaşında tahta çıkmasıyla başlayan hikâye de kullanılan dil ise İngilizce. 6 bölümden oluşan Rise of Empires Ottoman’ı izlemenizi tavsiye ediyor. İzledikten sonra tarihi gerçeklikle ne kadar uyduğuna dair bir beyin fırtınası yapmanızı tavsiye ediyoruz.

Eğlenceli Tarih Dersleri

Toplam 10 bölümden oluşan ve her bölümünde günümüzde yaşadığımız başlıca sıkıntıların temeline inerek bizlere asıl başlangıç sürecini gösteren bu mini belgesel dizisini çok sevecekseniz. Dünyada ki Plastik tehlikesinden, Nükleer Enerji santrallerine, Uzay teknolojisinden, Feminizme kadar izleyicisini bilgilendirmeyi amaçlayan bu yapım size de bu konularda çok farklı bakış açıları sunacaktır.

Chernobyl: Gerçek Bir Nükleer Felaket…

Toplam 5 bölümden oluşan HBO imzalı bu mini belgesel dizisi sizlere, adından da anlaşıldığı gibi Ukrayna'nın Çernobil kentine meydana gelen bir nükleer kazayı anlatmaktadır. 26 Nisan 1986'da meydana gelen bu felakette ortaya çıkan radyasyon binlerce insanın yaşamını etkilemiş, birçoğu kansere yakalanmış ve hayatlarını kaybetmiştir. Maalesef ülkemizde yaşanan bu felaketten en çok etkilenen ülkeler arasında yer almaktadır.  İşte meydana gelen bu kazaya ışık tutan bu diziyi seyrederken hem kalbiniz acıyacak hem de tarihsel gerçeklere tanık olacaksınız. Sizde Chernobyl adlı bu muhteşem yapıtı rdizi.com sitemizden rahatlıkla seyredebilirsiniz.

The Last Dance: Bir Chicago Bulls Efsanesi ve Boğaların Dansı

90’lara ve gençliğimize damga vuran birçoğumuza NBA ve basketbol sevgisini aşılayan o müthiş kadroya Chicago Bulls’a ve efsane liderleri; Michael Jordan hakkında olan bu belgesele bayılacaksınız. Bütün sporseverlerin izlemesini tavsiye ettiğimiz The Last Dance o döneme dair merak ettiğiniz çoğu soruyu da cevaplamaya çalışıyor. Michael Jordan’ın nasıl sembol bir isme dönüştüğünü kendi gözlerinizle görmek ve başarının nasıl bir çalışma sonrasını geldiğine şahit olmak için bu efsane yapımı muhakkak seyretmelisiniz. Siz de bu yapımı rdizi.com üzerinden izleyebilirsiniz. Şuanda rdizi.com sitesinde yer alan diğer belgesel dizilerini sizin için aşağıda listeledik, sizde web sitemizi güncel olarak ziyaret ederek yeni ekleyeceğimiz içeriklerimize bakarak bizi takipte kalabilirsiniz…
  • All or Nothing: Manchester City
  • The Lost Pirate Kingdom
  • 100 Humans: Life's Questions. Answered.
  • Life in Color with David Attenborough
  • The Casketeers
  • Grant
  • Ken Follett's Journey Into The Dark Ages