•  
Kötü insanlara kötü şeyler yapmak bizi iyi hissettirir. – Hannibal
En Çok İzlenenler
Kore Dizileri

Ülkemizde Türk dizileri kadar yabancı dizilerde son yıllarda çok daha popüler. Özellikle de Netflix, Amazon Prime , Hulu, Disney +  gibi internet kanallarının da ortaya çıkıp yeni içerikler üretmesi sonucu bu popülerlik daha ön plana çıkmaktadır. Son zamanlarda ülkemizde Kore dizilerine ilgi bir hayli artmış durumda. Sebebi ya Türk dizilerinin artık Güney Kore yapımlarından esinlenerek ortaya konması ya da Kore kültürünün ülkemizde yayılması olabilir. Bu yazımızda az öncede bahsettiğimiz Kore dizilerinden söz edeceğiz. Keyifli seyirler.…

Neden Kore Dizileri


Yukarıda kısaca bahsettiğimiz gibi Kore dizilerinin tercih edilme nedeni ya Türk dizilerinin artık Güney Kore yapımlarından esinlenerek ortaya konması ya da Kore kültürünün ülkemizde yayılması. Ama bunlar dışında Kore dizilerini tercih etmek için pek çok sebebin olabileceğini sizlere söylemek isteriz. İlk olarak Kore erkekleri ülkemizde çok çekici bulunuyor. Bunun sebebi de bize göre artık iri yarı, bıyıklı, sert ve maço erkekler yerine ülkemiz daha naif, şirin ve zarif görünüşe sahip erkekleri ekranlarda görmek istiyor. Bir diğer unsurda Kore dizilerinde aile kurumunun oldukça katı olması. Bu durum Amerikan dizilerindeki rahatlığın olmadığının bir göstergesi olacak ki Kore dizileri daha “ahlaklı” olarak ülkemizde kabul görmektedir. Yine Amerikan dizilerinden farklı olarak seks unsurunun Kore dizilerinde çok daha az olduğu ve seksin yerini romantizmin aldığını açık bir şekilde görmekteyiz. Dizi sahnelerinin izleyici ile buluştuğundaki renkleri adeta insanı daha büyülü bir dünyaya ışınlıyor ve bu durum izleyiciyi kendine çekiyor. Şiddet içerikli sahnelerin de çok az olması aksiyon ve kan görmek istemeyen izleyiciler için Kore dizilerini daha izlenesi kılıyor. Galiba en çok sevilen yönü ise bütün dizinin sadece 16-20 bölümden oluşup, karman çorman olmadan hikâyenin izleyici ile buluşması diyebiliriz. Rdizi.com sizleri kore dizileri ile buluşturuyor.

Türkiye’de En Çok İzlenen Kore Dizileri Hangileri?


Yazımızın başında da söylediğimiz gibi son yıllarda ülkemizde yabancı diziler çok popüler ve bu diziler arasında Kore dizileri de yer almakta. Peki, ülkemizde en çok hangileri izlenmiş? Hadi bir bakalım…

Oh My Venus


16 bölümden oluşan Oh My Venus dizisi 2015 ve 2016 tarihleri arasında yayınlanmış bir romantik komedi dizisidir. Romantik komedi türünden bir dizi olsa bile dizide zaman zaman dram ve izleyenleri sağlıklı yaşama, spora yönlendirici konularda işlenmiştir. Lisede popüler olan bir kızın zamanla kilo alması ve o dönemde karşılaşıp hoşlandığı erkeğin kızın zayıflamasına yardımcı olmasını konu alan dizi, içinde aşk ve ayrılıkları da barındırıyor. Oyuncu kadrosunda ise Shin Min-a, So Ji-sub, Sung Hoon, Henry Lau ve Yo In-yung yer alıyor.

Personal Taste


1 sezon ve 16 bölümden oluşan 2010 yapımı güney Kore dizilerinden biridir. Türü Romantik komedi dizisi olan Personal Taste, gerçekten karnınız ağrıyana kadar gülmenizi sağlayacak bir komedi dizisidir. Konusu ise kötü ilişki tecrübeleri yaşamış bir kadın, eşcinsel erkeklerle birlikte olmanın daha iyi olduğunu düşünmeye başlaması ve bir erkekle tanışmasıyla ilgilidir. Dizinin Oyuncuları Lee Min-ho, Son Ye-jin, Kim Je-seok, Wang Ji-hye ve Seung-yong Ryoo.

Tomorrow With You


16 bölümden oluşan 2017 yapımı fantastik Kore dizisidir. Fantastik konusu olan romantik komedi türünde bir Kore dizisidir. Konusu ise zaman yolculuğu yapabilen ve bu sayede zengin olmuş bir erkekle, önceleri popüler bir oyuncu olup sonrasında ününü kaybetmiş bir kızın evlenmesi ve eşinin zaman yolculuğunu yaptığını öğrenmesiyle başlayan bir hikâyedir. Oyuncu kadrosunda Shin Min-a, Lee Je-hoon, Kim Ye-won, Jo Han-cheol ve Kwang-rok Oh yer almaktadır.

Rebel: Thief Who Stole the People


2017’de yayınlanmaya başlayan ve 30 bölümden oluşan tarihi Kore dizisidir. Tarihi, fantastik ve melodram türleri bünyesinde barındırmaktadır. Bu türleri seviyorsanız bizce mutlaka izlemelisiniz. Dönemin gaddar kralı Yeonsangun’a karşı Hong Gil Dong ve arkadaşlarının ayaklanmasını konu olan dizi, oldukça sürükleyici. Ayrıca dizinin müziklerine hayran kacağınızı şimdiden söylemek isteriz. Dizinin oyuncu kadrosunu Kim Sang-Joong, Yoon Kyun-sang, Honey Lee, Chae Soo-bin ve Kim Jung-hyun oluşturmaktadır.
Rdizide Bulunan ve Sizlere özel Kore dizilerinden bazıları :
The King: Eternal Monarch
The World of the Married
River Where the Moon Rises
Love As You Taste